O oddílu

Historie

Stručná historie oddíluNáš oddíl byl založen v březnu 1974 , první oddílový vedoucí byl Jan Štursa. Název SIRIUS vznikl 10.9.1974, protože jsme patřili do PS Kosmos. Oddíl měl dvě chlapecké družiny: Lišáky a Ostříže a dvě dívčí družiny: Veverky a Sovy.První tábor jsme měli v roce 1975 v Kaplicích na Šumavě. Po táboře byly zrušeny dívčí družiny a vznikly nové dvě chlapecké družiny: Mývali a Havrani.Na podzim 1976 jsme přešli do TJ Baník Ostrava a stali jsme se TOM - Turistický oddíl mládeže. V roce 1979 byla založena družina vedoucích: Delfíni.Na tábořiště Dvorce - Muší louka jezdí náš oddíl tábořit už od roku 1988. V roce 1989 se stal hlavním vedoucím Permon. Cestou na tábor nám shořelo auto s oddílovým vybavením.V roce 1992 jsme opustili pionýrskou organizaci a vstoupili jsme do ATOMu (Asociace Turistických Oddílů Mládeže) a Sokola. Nyní jsme tedy členy: KČT, ATOM, Sokola a Baníku Ostrava.V roce 1998 vznikla přechodně družina Pavouci, která tentýž rok zanikla.V roce 1999 oslavil náš oddíl svých 25 let. Pozvali jsme všechny členy, na které jsme si vzpomněli a všechny, které jsme našli ve starých archivech. Někteří přijeli z daleka, jiní poslali pozdrav.V roce 2002 se oddíl stal opět smíšeným.V roce 2004 jsme společně s bývalými členy oslavili 30 let oddílu na stavebním učilišti v Ostravě Zábřehu, jehož ředitelem je zakladatel oddílu Jan Štursa.V září 2005 se hlavním vedoucím stává Mao. O rok později Miro odchází z oddílu a zakládá TOM Pavouci.V listopadu 2009 se stává hlavním vedoucím Hanis.V létě 2011 se oddíl stěhuje do nové klubovny v Mariánských horách a ukončuje členství v Sokolu. Na táboře 2012 se stává vedoucím Deko. V září 2013 se do oddílu vrací Permon a stává se znovu hlavním vedoucím.Na podzim 2014 slaví oddíl na základně Domašov nad Bystřicí 40 let.


Podrobná historie oddíluBřezen 1974


- Při ZDŠ Ukrajinská, je založen pionýrský oddíl.

- První schůzku vede Jan Štursa a Jiří Míček: 6 lidí


10.září 1974


- Vzniká samostatný pionýrský oddíl - SIRIUS, při pionýrské skupině KOSMOS.

- Klubovna je v pionýrském domě na Polské.Oddíl má stejné vedení,ale již čtyři družiny: Lišáci, Ostříži-chlapecké a Veverky, Sovy-dívčí(vede je Alena Vylišová)


1975


- První letní tábor v KAPLICÍCH NA ŠUMAVĚ je společný se Stopaři. Po táboře zanikají dívčí družiny a přibývají nové dvě chlapecké - Havrani, Mývali. Oddíl přechází k PS Rudý Kruh a do nové klubovny v pionýrském domě na Komsomolské. Dostáváme první oddílovou vlajku.

- První tábor dobré duše našeho oddílu kuchařky paní Štursové.


1976


- Oddíl vedou : Jan Štursa , Jarda Matula , Standa Malý a GAUČO

- Na podzim oddíl přechází do TJ BANÍK a spojení s T.O.M. vedeným Radkem Konečným. Získáváme první teletiny. Máme podzimní Tornádo-Pevnost a jedeme na zimní tábor-Ostravice(srub).


1977


- Máme první vlastní letní tábor na Vosí louce.


1979


- Vzniká pátá družina Delfíni - starší kluci ve vedení oddílu.


1980


- Oddílový život obohacují odborky a uděluje se první věrnost.


1981


- Honza odchází na vojnu , tím oddíl přebírají JOGIN a CHROUST – výpomoc z oddílu BVU. Kluci přinesli nové prvky obohatili program.


1982


- Oddíl přichází o tábořiště na Vosí louce.Tábor se koná na Pochni u oddílu B.V.Ú.


1983


- Zapůjčení tábořiště na Vosí louce –Kobeřičáci.


1984


- Tábor je půlený Pevnost-Vosí louka.


1985


- Nové tábořiště U Lípy zapůjčeno oddílem Průzkumník (Hroch).


1988


- Nové a hlavně naše tábořiště Na Muší louce (Dvorce u Bruntálu). Po táboře odchází z vedení Honza, Mirek a Jogin.Oddíl přebírají : Lumír, Chorošek a Zesák.


1989


- Novým vedoucím oddílu se stává Permon. Cestou na tábor nám pří požáru auta vezoucího věci shoří veškeré vybavení oddílu včetně kronik. Tábor se odkládá a po pár dnech jedeme na Pevnost, náhradní místo nám půjčilo B.V.Ú., probíhá i naplánovaný puťák - první lodě.


1990


- Střídáme se na tábořišti s Průzkumníky, kteří nám půčili tee-pee místo spálených celt.


1991


- Po autonehodě zemřel náš kamarád, člen družiny havranů, MICHAL SZEPE (podzim).

- Půjčujeme naše tábořiště oddílu K.T.O. Od té doby se střídáme na našem tábořišti.


1992


- Opouštíme pionýrskou organizaci a vstupujeme do ATOMu (asociace turistických oddílů mládeže), SOKOLA. Tímto jsme členy: KČT(klub českých turistů), ATOMu, SOKOLA a BANÍKU OSTRAVA.


1993


- Koná se společný rádcovský kurs K.T.O.a Síria v Ludvíkově.


1995


- Letní tábor je společný s Pražskou 315. -Ježek


1997


- Evakuace tábora díky povodním. Tábor se koná v rekreačním středisku KOVONA Karviná, bungalov a chatky. Velká bojovka s oddílem Průzkumník.

- První vodácký puťák – Vltava.

- Na podzim se konal první velký rádcovský kurz. K.T.O., 315. Praha, 60 oddíl skautek Praha a Síria v Sobíňově. Začala tradice rádcáků.


1998


- Vznikla přechodně družina Pavouci, která tentýž rok zanikla.

- Naše táborová posádka získala novou, druhou, paní kuchařku - Alenu Šiblovou.

- Na zimní tábor přijíždí Pražská 315.- Tetřev a dívčí 60 oddíl skautek Praha.


1999


- Táborová kuchyně si vysloužila nová kamna. Oddíl pro nedostatek členů stahuje stav na tři družiny. Zaniká družina Havranů. Na srubu se koná oslava 25. výročí založení oddílu. Přijelo spousta bývalých a součastných členů oddílu včetně všech vedoucích.

- Tornádo starších vyhráli Ostříži.(podzim)


2000


- Dostáváme 10 kusů nových táborových stanů. Alena Šiblová se stává hlavní kuchařkou. Společně s Jaroušem – hospodářem tvoří skvělou zásobovací jednotku. Paní Štursová přijíždí alespoň na týden.

- Kritický nedostatek členů. Permon předává vedení oddílu Guyovi.


2001


- Druhý vodácký puťák, tentokrát na Sázavě, tábor máme až po puťáku. Vítr roztrhal největší bílé tee-pee. Na táboře se objevily nové celty. Tábor poprvé pod vedením Zvonka dopadl nad očekávání úspěšně i přes kritický nedostatek členů. Oddíl byl opět stažen na tři družiny. Delfíni se aktivně zapojují do kuchyňské služby a nočních hlídek.

- Permon zanechává definitivně vedení oddílu. Pro nedostatek členů je nutné provést rozsáhlý nábor.


2002


- Duben – pro nedostatek členů vznik smíšeného oddílu.

- Záři - oddíl přebírá Miro


2003


- Tábořiště Muší louka půjčujeme oddílu HOGAN.


2004


- Kvůli malé účasti (4 lidi), puťák spojen se skautským oddílem Dívčí 3 (Slovenský kras). Po třech dnech útěk před povodní.
- Oddíl slaví 30 let v prostorách stavebního učiliště v Ostravě Zábřehu jehož ředitelem je první vedoucí oddílu Jan Štursa. Oslav se zúčastní velké množství bývalých členů, kteří přijeli z blízka i daleka. Tornádo starších vyhráli Havrani.


2005


- Oddíl opět funguje na 4 družiny, krize s nedostatkem členů úspěšně zažehnána. Hlavním vedoucím se stává Mao.
- Náš oddíl se stává jedním z pořádajících oddílů Luďkova memoriálu.


2006


- Oddíl pořizuje nový velitelák na tábor. Staré Tee-Pee je tak nahrazeno praktičtějším celtovým hangárem.


2008


- Na tábořišti se začínáme střídat s oddílem Sylvatik.
- Vichřice na předvoji zničila skoro všechny oddílové Jurky, natrhla kuchyňskou plachtu, a pobořila několik táborových staveb vč. kuchyně a tee-pee.


2009


- Podzimní tornádo v Ostravě. Zprvu nouzové řešení, kdy se nepodařilo zajistit chatu, bylo velmi úspěšné. Signalizace skrz křižovatku, azimuťák na Hlavní třídě atd... - Hlavním vedoucím se stává Hanis - Oddíl slaví 35 let opět na SOU Stavební.


2010


- Předčasný odjezd z Puťáku ve slovenském rudohoří z důvodu nepřestávajících dešťů.


2011


- Na tábor je zakoupeno nové velké Tee-Pee, spolu s paní Šiblovou nám začíná na táboře vařit taky paní Jarka. - Cyklopuťák na Jižní Moravě. - Stěhujeme se do nové klubovny. Po dlouhých letech dáváme sbohem Čapkově sokolovně a stěhujeme se do vily na ulici Mojmírovců. Nová klubovna s sebou přináší mnoho nových možnosti, ale i povinností. - Ke konci roku ukončujeme členství v Sokolu.


2012


- Oddíl přišel o téměř všechno dřevo na stavbu letního tábora. Dřevo bylo ukradeno v průběhu roku a jen s velkým štěstím se podařilo sehnat nové, aby se tábor mohl vůbec postavit. Následně se muselo najít nové místo pro uskladnění. - Hlavním vedoucím se stává Deko

2013


- Do vedení oddílu se vrací Permon. Oddíl začal spolupracovat se střediskem volného času Zálom v Ostravě Zábřehu. - Od znovuzavedení smíšeného oddílu uběhlo 11 let a na podzim se konala první čistě oddílová svatba Vaška a Maríny.


2014


- Oddíl slaví 40 let neptržité činnosti tentokrát na skautské základně Domašov nad Bystřicí. Tornádo pro starší proběhlo na nynějším oddílovém tábořišti Muší louka. Tornádo nakonec vyhrála družina Havranů.  • ...:::::::::...

Uživatelské jméno:

Heslo:


Registrace

A placer image

Novinky

Admin rho

Reklama